Auto v podnikání vs. výdaje

Začali jste podnikat a potřebujete ke své práci také automobil? V takovém případě vás bude zajímat, jak vozidlo zařadit do účetnictví a jak si uplatnit výdaje, které jsou s provozem automobilu spojené. Každý podnikatel má právo si automobil zařadit do svého obchodního majetku. Můžete používat buď vlastní auto, nebo automobil koupený na leasing. Podle toho se pak odvíjí výdaje, které jsou s provozem automobilu spojené.

Firemní automobil

Pořídíte-li si firemní automobil, ať už Citroen, Škoda Auto či Volkswagen, zařadíte ho do obchodního majetku vaší firmy. Díky tomu si pak můžete uplatnit všechny výdaje, které jsou spojené s provozem tohoto vozidla. Uplatníte si odpisy, pohonné hmoty, pojištění, ale také servis. Pokud potřebujete automobil ke své práci, je zařazení firemního auta do obchodního majetku společnosti tou nejlepší variantou.

Osobní auto v podnikání

Druhou variantou je, že své osobní auto budete používat k podnikání. To může využívat pouze fyzická osoba, přičemž účtování vozidla bude odlišné. Podnikatel si může uplatnit výdaje pouze na pohonné hmoty, které využil k podnikatelským účelům. A také si do výdajů započítá opotřebení automobilu. Fyzická osoba je povinna platit i silniční daň. Zde vás nečeká žádná sleva, ani nic podobného. Platíte sazby, které jsou uvedené v daňovém zákoníku.

Existuje ještě druhá možnost, jak uplatňovat výdaje – paušálně. Měsíčně tak ušetříte maximálně 5 000 Kč. Jestliže používáte vozidlo i k osobním účelům, uplatníte si maximálně 4 000 Kč. V takovém případě si vedete pouze odpisy, servis a pojištění. Paušální výdaj můžete uplatnit až na tři auta měsíčně.

Autoleasing

Jak jistě víte, nepodnikajícím osobám není leasing poskytován. Nepodnikající osoby musí využít půjčky na auto. Kdežto podnikatelům se nabízí možnost pořízení automobilu na leasing. V takovém případě si uplatňujete výdaje na pohonné hmoty a místo odpisů si uplatníte daňový výdaj neboli nájemné. Dále si uznáte opravy, pojištění a servis.

Sdílet článek

Leave a Reply

  

  

  

REKLAMA:
Spravujte správně své peníze "v podnikání"
Vytvořte si "pasivní příjem" díky Progress Academy
On-line kurz,"jak vydělat" na internetu