Chcete se stát investorem?

Máte stranou nějaké finance a nechce se vám je nechat ležet jen tak ladem? Hledáte něco, co by vaše peníze ochránilo, či – a to by bylo jistě mnohem lepší – rozmnožilo? Shodněme se na tom, že obligátní úkryt ve slamníku nebude pro vás tím pravým řešením, že? Chystáte-li se využít výhod stavebního spoření či penzijního připojištění, jimiž je bezesporu bezpečnost a také poskytovaný státní příspěvek, zamyslete se pořádně i nad jejich nevýhodami, k nimž patří zejména omezená možnost využívání těchto výhod spolu s předem omezeným zhodnocením vašich financí. Pro mnohé tak může být optimálním řešením stát se investorem.

Co to znamená?

Ten, kdo peníze investuje, se snaží o maximální uchování jejich hodnoty, ideálně pak jejich reálného zhodnocení. Rozumným investováním se vám může podařit splnit si za současného stálého spoření své plány, poskytnout komfort svým blízkým, případně zajistit sám sebe na důchod.

Jak na to?

Investování může být dokonce zábavou, víte-li, jak na to. Vybírat si můžete z poměrně široké nabídky na finančním trhu. Oblíbené zejména pro svoji nízkou rizikovost jsou konzervativní fondy, za vyšší podstoupené riziko u fondů akciových budete odměněni vyšším výnosem a investovat lze i do komodit. Výběr pak má být výsledkem vaší rozumné úvahy, možností a preferencí. Nemusí být ale vůbec lehké se v oblasti investic zorientovat, proto bývá mnohdy lepší se alespoň v začátcích obrátit na zkušeného finančního poradce. S tím souvisí i sestavení investičního profilu, kterým sám sobě nebo poradci odpovíte na otázky: Kolik mohu investovat? Na jak dlouho? Jaká je má představa o výnosu? Do jak velkého rizika jsem ochoten jít? Jak důležitá je likvidita? Teprve pak přichází čas na finální výběr vhodné investiční příležitosti a strategie.

Je složité dostat se ke svým penězům?

Peníze, v případě, že je budete potřebovat, můžete mít k dispozici v řádu několika dnů, a to bez jakýchkoli složitostí. Důležité je však vědět, že výběrem peněz se investování ukončuje, takže je rozumné ohlídat si alespoň minimální doporučenou dobu investice. Investujete-li do podílových fondů, jste po půl roce trvání investice osvobozeni od daně z příjmů. Odborníci doporučují i pro konzervativní investice minimální dobu investování od půl do jednoho roku.

Sdílet článek

Leave a Reply

  

  

  

REKLAMA:
Spravujte správně své peníze "v podnikání"
Vytvořte si "pasivní příjem" díky Progress Academy
On-line kurz,"jak vydělat" na internetu