Chraňte své peníze před podvodníky

Rozumný uživatel internetu si je vědom, že krom nesporných výhod má i svá rizika. Mnohdy natolik velká, že se vyplatí o nich vědět více. Poslední dobou se rozmáhá čím dál více počítačová kriminalita a podvodníci na internetu jsou opravdoví mistři svého řemesla. Jejich obětem pak často nezbude nic než prázdný účet a oči pro pláč. Jak tedy využívat komfortu placení on-line a nenaletět?

Zde je několik tipů

1. Používejte jen ověřené systémy placení. U nich stačí zadat jen číslo karty, validitu a verifikační kód ze zadní strany.
2. Uvažujte nad pořízením samostatné karty určené pouze pro on-line platby. U běžně používané karty pak můžete možnost užití pro internetové placení zablokovat. Máte-li jen jednu kartu, nedávejte ji při placení v obchodech z ruky.
3. Nepodceňujte zprávy o pohybu peněz na svém účtu a výpisy. Případné rozpory řešte ihned s bankou.
4. Řešením se může stát pořízení karty s uzamykatelným režimem. Před tím, než ji chcete užít k placení či výběru, zašle vám banka přístupový kód na váš osobní mobil. Zneužití karty je pak poměrně obtížné.
5. Nepůjčujte svoji kartu dalším osobám, a to ani rodinným příslušníkům.
6. V PC mějte instalovaný antivirový program a pravidelně jej aktualizujte, využijte nabídek takových programů ke stažení zdarma.
7. Používejte firewall k odhalení nebezpečného softwaru a ochraně před nežádoucím atakem zvenčí. Aktualizujte.
8. Nenechte se nalákat na neznámé odkazy z neznámých e-mailů, dávejte pozor na zneužití jmen a adres vašich přátel coby falešných odesilatelů.
9. Pozor na e-pohlednice! V odkazech se často skrývá škodlivý program či virus.
10. Nepřipojujte se na e-banking z cizích počítačů, typickým příkladem jsou internetové kavárny. Zde mohou být nebezpečné  monitorovací programy přímo nainstalované a vaše data snadno dojdou zneužití.
Zásadou samozřejmě je nezapisovat si citlivé údaje na papírky, které posléze vložíte do peněženky či přilepíte v práci na svůj počítač. Zachovejte si soudnost a dbejte o bezpečnost svých citlivých dat. Zneužití karty se mnohdy těžko prokazuje a rozhodně nebývá lehké vypátrat viníka a zjednat nápravu ve váš prospěch.

 

Sdílet článek

Leave a Reply

  

  

  

REKLAMA:
Spravujte správně své peníze "v podnikání"
Vytvořte si "pasivní příjem" díky Progress Academy
On-line kurz,"jak vydělat" na internetu