Co a jak s kreditní kartou?

Platíte běžně bankovní kartou? Používáte ji k výběru peněz z bankomatu či platbám přes internet? Máte ji zřízenou coby součást svého běžného účtu a utrácíte jejím prostřednictvím své vlastní peníze? A také ji nazýváte svojí kreditkou? Pak zřejmě stejně jako mnoho a mnoho dalších lidí nevíte, co to vlastně kreditní karta je.

Tak co to tedy je?

Kreditní karta ve skutečnosti není kartou spojenou s vaším běžným účtem. Jde o kartu spojenou nikoliv s vašimi vlastními finančními prostředky, ale naopak s úvěrem. Jedná se o tzv. revolving, kdy můžete peníze splácet a současně čerpat. Výhodou je určitá doba bezúročného období, po níž ale následuje uplatnění smluvního úroku z vyčerpaných peněz a samozřejmě i pravidelná splátka úvěru, nutno připočítat ještě i měsíční poplatek za správu karty bankou a její využívání.

Potřebuji kreditní kartu a nechci naletět

Posuzujte úrokovou sazbu, ale nejen ji. Zajímejte se o výši poplatků a zejména o délku bezúročné doby. Zamyslete se nad tím, zda zvolit právě kreditní kartu nebo pro vás bude výhodnější jiný úvěrový produkt.

Kde a jak kreditku využiji?

Umíte-li zacházet s bankovní kartou k běžnému účtu, půjde vám to i s kreditkou. Využít ji můžete pro platby v obchodech, přes internet, ale i k výběru z bankomatů či na přepážce. Pozor ale na výdaje s takovým výběrem spojené – bývají nevýhodné, protože se na ně nevztahuje bezúročné období.
Kolik peněz budu mít na své kreditní kartě?
Vaše představa se může od reality lišit, protože jako při každém jiném úvěru bude banka hodnotit vaši bonitu a schopnost splácet. Vyhodnocená míra rizika se promítne do výše nabídnutého úvěrového limitu. Všeobecně ale platí, že právě kreditní karty patří k nejsnáze dostupným úvěrovým produktům a podaří se na ně dosáhnout i zájemcům s nízkými příjmy.

Co když kartu ztratím? Co když mi ji někdo odcizí?

Ač škodu vzniklou ztrátou či odcizením kreditky ze zákona hradí banka, přesto se může domáhat vaší spoluúčasti v případě, že porušíte bezpečnostní pravidla. Důležité je okamžitě zmizení karty nahlásit a kartu zablokovat. Určitou výhodou v případě zneužití kreditní karty může pro klienta být, že zloději neukradnou jeho vlastní peníze, i tak se ale vyplatí dopředu se informovat, jak ta která banka v takovém případě postupuje.

Sdílet článek

Leave a Reply

  

  

  

REKLAMA:
Spravujte správně své peníze "v podnikání"
Vytvořte si "pasivní příjem" díky Progress Academy
On-line kurz,"jak vydělat" na internetu