Jak nenaletět při platbě on-line

Bojíte se o své peníze? Neutrácíte zbytečně, vybíráte kvalitní spořící produkty a dle rad odborníků se zajišťujete na penzi? Rozhodně byste nebyli tak nezodpovědní, že byste nechali v klidu viset kabelku přes držadlo nákupního vozíku a dbáte na to, abyste měli svoji peněženku vždy bezpečně uloženou? Vidíte, přesto i vás může někdo okrást. Internet rozšířil obzory nejen vám, ale i podvodníkům, kteří se snaží nabourat do vašich databází. Mají natolik sofistikované metody, jak vás zmást a dostat od vás údaje, které chtějí zneužít, že neuškodí, přečtete-li si následující informace.

Jak to probíhá?

Může se stát, že dostanete nevinně se tvářící mail s dokonalou grafikou, o němž se budete domnívat, že byl odeslán vaší bankou či oblíbeným obchodem. Následuje pod velmi mazanou záminkou zdvořile formulovaná žádost o poskytnutí čísla karty či přístupových kódů. Často se jedná o smyšlenou aktualizaci vašich klientských údajů či různé ankety. Někdy se u takového podvodného jednání můžete setkat s označením pishing.
Jiný oblíbený trik je simulace stránek on-line obchodu. Zákazník, v domnění, že platí za zboží, poskytne své platební údaje podvodníkům. Obvykle se zákazník lapí na neobvykle výhodné ceny zboží či atraktivní slevy. Radou odborníků je sledovat plnou adresu, která se u daných stránek objeví v prohlížeči. Varovat by vás mělo přesměrování do jiné země. Pro toto jednání se užívá i anglického názvu pharming.

Jak se ochránit?

Bedlivě si hlídejte, kde zadáváte své citlivé údaje. Zajímejte se i o vlastníka domény, zejména, jde-li o vámi neověřený obchod, který přijímá jen platby kartou. Jistotou je nákup pomocí systému označovaného „Verified by VISA“, kde jsou vaše platby zabezpečeny proti zneužití. Seriozní obchody tímto systémem běžně disponují.

Sdílet článek

Leave a Reply

  

  

  

REKLAMA:
Spravujte správně své peníze "v podnikání"
Vytvořte si "pasivní příjem" díky Progress Academy
On-line kurz,"jak vydělat" na internetu