Bojíte se o své peníze? Neutrácíte zbytečně, vybíráte kvalitní spořící produkty a dle rad odborníků se zajišťujete na penzi? Rozhodně byste nebyli tak nezodpovědní, že byste nechali v klidu viset kabelku přes držadlo nákupního vozíku a dbáte na to, abyste měli svoji peněženku vždy bezpečně uloženou? Vidíte, přesto i vás může někdo okrást. Internet rozšířil obzory nejen vám, ale i podvodníkům, kteří se snaží nabourat do vašich databází. Mají natolik sofistikované metody, jak vás zmást a dostat od vás údaje, které chtějí zneužít, že neuškodí, přečtete-li si následující informace.
Jak to probíhá?
Může se stát, že dostanete nevinně se tvářící mail s dokonalou grafikou, o němž se budete domnívat, že byl odeslán vaší bankou či oblíbeným obchodem. Následuje pod velmi mazanou záminkou zdvořile formulovaná žádost o poskytnutí čísla karty či přístupových kódů. Často se jedná o smyšlenou aktualizaci vašich klientských údajů či různé ankety. Někdy se u takového podvodného jednání můžete setkat s označením pishing.
Jiný oblíbený trik je simulace stránek on-line obchodu. Zákazník, v domnění, že platí za zboží, poskytne své platební údaje podvodníkům. Obvykle se zákazník lapí na neobvykle výhodné ceny zboží či atraktivní slevy. Radou odborníků je sledovat plnou adresu, která se u daných stránek objeví v prohlížeči. Varovat by vás mělo přesměrování do jiné země. Pro toto jednání se užívá i anglického názvu pharming.
Jak se ochránit?
Bedlivě si hlídejte, kde zadáváte své citlivé údaje. Zajímejte se i o vlastníka domény, zejména, jde-li o vámi neověřený obchod, který přijímá jen platby kartou. Jistotou je nákup pomocí systému označovaného „Verified by VISA“, kde jsou vaše platby zabezpečeny proti zneužití. Seriozní obchody tímto systémem běžně disponují.