Máte už životní pojištění?

Cítíte se plně ve formě, dobře vyděláváte a vaše rodina si může dopřát, co se jí zlíbí? Nic vás netrápí a co bude za pár let, neřešíte? A napadlo vás už někdy, že nejste nezranitelný či nesmrtelný? Možná by stálo za to si představit, jak by se vám žilo po úrazu, když byste nemohl vykonávat svoji profesi. A snad byste se – i když se tomu každý podvědomě brání – měl zamyslet, co bude s vaší rodinou v případě, že by váš život skončil. Řešením, jak zmírnit dopad takovéto tragické situace na vás nebo vaše blízké, je uzavření životního pojištění. Poradíme vám, jak na to.

Jak vybírat?

Nejprve si ujasněte účet pojištění.
– Zvolíte-li rizikové životní pojištění, počítejte s tím, že nic nespoříte – toto pojištění kryje pouze a jedině rizika.
– Oproti tomu životní pojištění kapitálové v sobě obsahuje ochranu proti následkům na zdraví a životě spolu se spořením. Minimální   zhodnocení prostředků stanovené zákonem je 2,4% a pojišťovna připisuje klientům i podíly na výnosech.
– Investičním životním pojištěním dosáhnete zajištění obdobných rizik jako u předešlých dvou typů, můžete však zároveň více zhodnotit vložené finance investováním.

A má to vůbec cenu?

Pro vás i vaše blízké představuje životní pojištění jistotu financí v případě, kdy jich bývá nejvíc potřeba, tedy u nepředvídaných situací. Vždy je třeba mít životní pojištění, pokud máte rizikovou profesi či koníčka, pokud je na vašem příjmu závislá celá rodina nebo pokud budete žádat o určitý typ úvěru.

Kolik mě to bude stát a co na to stát?

Částka, která vám bude pravidelně odcházet z účtu směrem na účet pojišťovny, nemusí být totožná s cenou pojistného. U investičního nebo kapitálového životního pojištění jde část peněz na spoření, proto se zavčas zajímejte, jaký je podíl rozložení vašich peněz a kolik za co platíte.
Stát vám ústy zákona o dani z příjmu umožňuje odečíst si ze základu daně příspěvek na životní pojištění, jehož maximum je dáno částkou 12000 korun ročně. Pojistná smlouva však musí být uzavřena až do vašich šedesáti let a minimálně na pět let, zákon nerozlišuje nijak mezi zaměstnanci a OSVČ.

Sdílet článek

Leave a Reply

  

  

  

REKLAMA:
Spravujte správně své peníze "v podnikání"
Vytvořte si "pasivní příjem" díky Progress Academy
On-line kurz,"jak vydělat" na internetu