Potřebujete kontokorent?

Také se vám už povedlo přečerpat účet nad rámec svých možností? Možná jste se pak nestačili divit, jak vysoká je sankce za takovýto omyl… Zejména jste-li se stavem financí na svém účtu pravidelně měsíc co měsíc takříkajíc „nadoraz“, dojde k takové situaci při výběru posledních peněz z bankomatu raz dva. Stačí jen opomenout, že krom samotného výběru se budou z účtu odečítat i poplatky za něj.
Mnoho z nás by také uklidnila možnost, že lze v případě nedostatku vlastních peněz na účtu mít nějakou rezervu, ať už pro případ nutné okamžité investice – třeba v situaci, kdy se náhled rozbije pračka –, či prostě jen pro svůj dobrý pocit.

Ideálním řešením pro takové případy je zřízení kontokorentu, který pak bude součástí vašeho běžného účtu. Kontokorent vám umožní „beztrestně“ čerpat další prostředky ve chvíli, kdy se těch vašich na účtu již nedostává. Proto se někdy nazývá též „Povolené přečerpání“.

Jak na to

Vždy musíte žádat u té banky, u které máte veden svůj běžný účet, standardně se však kontokorent neschválí hned v okamžiku založení účtu, ale až po nějaké době jeho vedení. Zpravidla to bývají tři měsíce a více. Vyplněnou žádost a výši požadované rezervy posoudí banka a při jejím schválení okamžitě načerpáte záložní prostředky na svůj účet.

Kolik za to zaplatím?

Samotná žádost a případné zřízení kontokorentu jsou zdarma. Úročí se pak jeho čerpání, a to mezi 9 až 24% p.a.. Kontokorent má tzv. vyhlašovanou sazbu úroku, tudíž se tento může během roku měnit v závislosti na situaci na finančních trzích. Sankce za překročení limitu povoleného přečerpání jsou ovšem vysoké – kolem 30% p.a..

Nezaměňujte kontokorent s úvěrem. Na dlouhodobé financování investic jde o drahý produkt a v takovém případě je rozumnější volit klasický spotřebitelský úvěr. Výhodou je dozajista pružnost kontokorentu. Rezerva je k dispozici stále a po jejím vyčerpání a splacení se okamžitě obnovuje.

Sdílet článek

Leave a Reply

  

  

  

REKLAMA:
Spravujte správně své peníze "v podnikání"
Vytvořte si "pasivní příjem" díky Progress Academy
On-line kurz,"jak vydělat" na internetu