Umíte spořit?

Kdo šetří, má za tři. Ano, tato známá pravda platí dodnes, možná s ohledem na všudypřítomnou ekonomickou krizi dnes ještě více, než kdysi.
Pokud patříte k požitkářům, v jejichž peněžence se výplata neohřeje déle, než několik hodin, zřejmě dále číst nemusíte. Jestli ale myslíte na „zadní kolečka“ a nechcete se nechat zaskočit nenadálým výdajem či touhou něco si vyplnit, máme pro vás základní informace o spořicích účtech a termínovaných vkladech. Vhodným výběrem takového produktu můžete opravdu výrazně ušetřit.

Nechce se mi převádět peníze ze spořicího účtu pokaždé, když chci něco zaplatit.

Nutnost zřízení běžného účtu již dnes neplatí. Moderní produkty tohoto typu už umožňují platit bez problémů jak pravidelné, tak i nárazové výdaje. Pozor však dávejte v případě, že jste zvolil typ spořicího účtu s nadprůměrným zhodnocením vkladů. Zde je pravidlem vázací doba, jejíž nedodržení je sankcionováno nezapočítáním úroků.

Jak na to?

Veškeré vklady na spořicí účet jsou pojištěny ze zákona, proto se nemusíte bát, že o své finance nějakým způsobem přijdete. Spořicí účet vybírejte zejména podle toho, zda si můžete dovolit na peníze „nesáhnout“ a nijak vás tím pádem neomezuje vázací doba. Pokud je ve vašich možnostech nechat peníze bance až několik let, budete odměněni vysokým úrokem. V případě, že si nejste jisti, nebo již dopředu víte, že raději zvolíte nižší úrok s možností kdykoliv z účtu vybrat, zvolte raději adekvátní typ spořicího účtu. Pro založení spořicího účtu ani nemusíte nikam chodit. Stačí vyplnit žádost po internetu a vyčkat reakce banky, která vám zašle potřebné náležitosti.

Je termínovaný vklad to samé, co spořicí účet?

Nepleťte si tyto dva pojmy. Termínovaným vkladem své finance též zhodnocujete, ale neslouží k běžnému použití pro platební styk a výběr peněz je značně omezen a předem určen. Zhodnocení vkladu je ovšem citelně vyšší.

Jaké jsou výhody? A co nevýhody?

Na termínovaný vklad obvykle vkládáte jednorázově vyšší částku peněz. Úroková sazba je poté závislá jednak na výši vkladu, jednak také na měně a délce fixace vkladu. Nevýhodou zcela jistě je, že za předčasný výběr bývají vysoké sankce. V době inflace navíc dochází k znehodnocování úroků a to spolu s patnáctiprocentní daní nečiní termínované vklady v současnosti příliš výhodnými.

Sdílet článek

Leave a Reply

  

  

  

REKLAMA:
Spravujte správně své peníze "v podnikání"
Vytvořte si "pasivní příjem" díky Progress Academy
On-line kurz,"jak vydělat" na internetu