Víte vše o povinném ručení? 1

Jste majitelem automobilu? Pak jistě víte, že ke všem ostatním povinnostem, které život přináší, mají motoristé ještě jednu navíc – pravidelně hradit povinné ručení. Vzhledem k tomu, že se ne vždy jedná o peníze úplně zanedbatelné, rozhodně se vyplatí přemýšlet a hledat si dostatek informací předtím, než se definitivně rozhodnete smlouvu s pojišťovnou podepsat. I tak je několik zásadních témat, na něž byste měli umět sami sobě odpovědět.

Je pro mě výhodné mít uzavřené povinné ručení?

Především si musíme ujasnit, že platba povinného ručení je povinná. Není tedy radno po vyhodnocení všech pro a proti tuto platbu se seznamu svých povinností vyškrtnout. Mohlo by se vám to totiž ošklivě vymstít v podobě nemalých sankcí, které vám může správní orgán uložit při neplnění této povinnosti. Povinné ručení všeobecně má za úkol chránit vás před důsledky škod vzniklých provozem vašeho vozu, přičemž výše je limitována částkou uvedenou v pojistné smlouvě. Zákonných 35 000 000 Kč škody na majetku a stejná částka při škodě na zdraví může být překročeno, pokud si sjednáte nadstandardní pojistnou ochranu. Nepřichází však v úvahu, aby byla z povinného ručení hrazena jakákoliv škoda, kterou způsobíte pod vlivem alkoholu či s úmyslem zapříčinit dopravní nehodu.

Podle čeho se vypočítává výše platby za povinné ručení?

Nejdůležitější je vždy stáří vašeho vozu, jeho výkon a hmotnost. Škoda Fabia bude mít jinou pojistku než Škoda Octavia, s tím je potřeba počítat. Pojišťovnu bude zajímat i vaše stáří, bydliště a průběh vaší řidičské kariéry. Všeobecně platí, že starší řidiči a lidé z míst s menší hustotou osídlení platí méně než naopak. Významným mínusem je pak samozřejmě počet dopravních nehod, které jste v minulosti zavinil. Vyplatí se zajímat se o podmínky více pojišťoven, platba se může i výrazně lišit. Počítejte také s tím, že nejlevněji pořídíte při vyřízení smlouvy přes internet. Menší pojistné obvykle poskytuje ochranu pouze v rozsahu daném zákonem, zatímco jiné typy obsahují i některé z položek havarijního pojištění či jsou schopny vám zajistit asistenční služby. Počítat ovšem musíte s vyšší částkou platby za pojištění. Ale pozor, dodržujte pravidla silničního provozu. Pojišťovna neproplatí peníze, pokud jste použili například letní pneu v zimě a podobně.

Nejsem spokojen s pojišťovnou. Co s tím?

Vypovězení smlouvy lze realizovat až ke konci konkrétního pojistného období (vyplatí se nahlédnout do pojistné smlouvy), přičemž musíte svoji výpověď dodat nejpozději šest týdnů před uplynutím tohoto období. Obvyklý způsob je napsat dopis s informací, že odstupujete od smlouvy, který odešlete doporučenou poštou. Od prvního dne, kdy vyprší lhůta starého povinného ručení, již musíte mít sjednané ručení nové!

Sdílet článek

One comment on “Víte vše o povinném ručení?

  1. Reply karl Čvc 8, 2013 8.37

    Ja mám také skušenost, že smlouva přes internet vyšla o několik stovek levnejší než u té samé pojištovny v kamenné pobočce za stejných podmínek. Online se to vážne vyplatí, netřeba sa obávat.

Leave a Reply

  

  

  

REKLAMA:
Spravujte správně své peníze "v podnikání"
Vytvořte si "pasivní příjem" díky Progress Academy
On-line kurz,"jak vydělat" na internetu