Dá se ušetřit na nákupech v zahraničí?

Češi už několik let vyráží na nákupy potravin do zahraničí. Stereotypní názory, že v Německu je zboží nejkvalitnější a v Polsku nejlevnější, už ale dávno neplatí. Vyplatí se ale vyrazit na nákupy i do jiných okolních zemí? Třeba do Maďarska, ačkoliv kurz forint mírně roste, do Rakouska nebo na Slovensko?

apples

Kde se (ne)vyplatí nakupovat?

Při nákupech v zahraničí nelze brát v potaz jen celkovou cenu potravin. Kromě toho, že je vhodné sledovat kurzy online, abyste věděli, za jakou měnu si připlatíte a jaký kurz používá vydavatel vaší platební karty, musíte myslet i na ujetou vzdálenost. Se vzrůstajícími kilometry totiž klesá i úspora peněz. Při nákupu v pohraničí se nejvíce vyplatí zamířit do Německa, Rakouska a Polska. Pohonné hmoty jsou levnější u nás.

Kvalita potravin v Německu a Rakousku se od té naší, potažmo Slovenské a Maďarské nijak výrazně neliší. Je ale běžné, že potraviny stejného typu mají vyšší gramáž.

Naopak na Slovensko nebo do Maďarska se jezdit nakupovat příliš nevyplatí. A to i přesto, že Maďarsko má do konce letošního dubna zastropované ceny základních potravin, jako je mouka, cukr, olej, mléko a některé druhy masa. Rozdíl v cenách oproti České republice není nijak výrazný.

Výrazný rozdíl je v celkové životní úrovni. Ačkoliv jsou třeba v Německu ceny průměrně o něco nižší než u nás, při svém platu si Němci nakoupí zhruba třikrát více potravin než Češi. Na opačné straně spektra jsou Maďaři a Slováci, kteří mají nižší průměrnou mzdu než Češi.

Pokud bydlíte v pohraničí a jednou za pár týdnů si zajedete na velký rodinný nákup do Polska, Rakouska nebo Německa, můžete na potravinách ušetřit. Pokud byste však absolvovali menší nákupy každý týden, více se vyplatí sledovat akční nabídky místních řetězců.

Mít přehled o kurzech měn je klíčem nejen k výhodnějšímu nakupování. Citfin je expert na cizí měny, který vám pomůže neustále sledovat vývoj kurzů.

Sdílet článek

Leave a Reply

  

  

  

REKLAMA:
Spravujte správně své peníze "v podnikání"
Vytvořte si "pasivní příjem" díky Progress Academy
On-line kurz,"jak vydělat" na internetu