V Česku jsou oblíbené rychlé půjčky. Ale proč?

I v České republice se objevily před pár lety rychlé půjčky, které mají své kořeny ve Skandinávii. Jedná se o takzvané finské půjčky. Jejich charakteristickým rysem je, že jsou poskytovány na menší obnos peněz, mají přesně stanovenou dobu vrácení, neplatí se zde splátky, ani úrok. V dnešním článku se na tento typ půjčky podíváme podrobněji.

Finská půjčka (někdy nazývána jako půjčka před výplatou) je úvěrový produkt, který vypadá na první pohled velmi neškodně. Můžete si o půjčku požádat přes internet, půjčit si v řádech tisíců korun (maximálně 15 000 Kč) a v den, kdy máte nastavenou dobu splatnosti, musíte částku, kterou vám poskytovatel půjčil, vrátit. Doba splatnosti půjčky nesmí přesáhnout jeden měsíc. A to je důvod, proč firmy poskytující tyto rychlé půjčky nevyžadují úrok. Platí se zde pouze poplatek za poskytnutí půjčky.

Ve Skandinávii tyto půjčky pomáhají

V podstatě se nejedná o problematický produkt. Dokonce ve Skandinávii je tento produkt velmi oblíbený, protože se snaží lidem pomáhat. S těmito půjčkami lidé snadno přečkají těžké časy mezi jednotlivými výplatami. Ale jak je tomu u nás? Opravdu pomáhají i českým spotřebitelům, nebo je spíš dostávají do horší finanční situace? Mohou se z peněz zaplatit jazykové kurzy Český Těšín, nebo nové auto?

Nic pro finančně negramotné

Tento typ půjčky je neúčelový, a tak opět peníze můžete využít, na cokoliv jen budete chtít. Můžete zaplatit akontaci v AAA Auto, pokud plánujete koupi ojetého vozidla, ale také z peněz můžete financovat nezbytné každodenní nákupy. To záleží pouze na vás. Tyto půjčky jsou však problémem u lidí finančně méně gramotných. Ti si totiž neuvědomují, že kvůli poplatku, který si společnost účtuje za poskytnutí, se RPSN navýší až na několik tisíc procent.

Jestliže tedy patříte do skupiny lidí, která má problém se splácením předchozího úvěru, pak rozhodně tuto situaci neřešte rychlými půjčkami, protože se dostanete do nekonečné spirály splácení. Splácet jeden úvěr malou půjčkou je nesmyslné a nezodpovědné.

Vzít si půjčku, nebo ne?

Otázkou tedy zůstává, zda si půjčku vzít či nikoliv. Odpověď není jednoznačná. Jestliže máte dostatečně vysoké příjmy, žádné dluhy, ale zrovna tento měsíc nedostanete z jakéhokoliv důvodu výplatu, pak se vám vyplatí vzít si rychlou finskou půjčku. Jestliže ale máte často finanční problémy a víte, že nebudete schopni půjčku splatit, pak se raději žádosti vyhněte. Samozřejmě, můžete si říct, že vám nemůže stát v garáži Audi A8 za takové peníze, ale na nákup spotřebního zboží tyto částky určitě vystačí.

Sdílet článek

Leave a Reply

  

  

  

REKLAMA:
Spravujte správně své peníze "v podnikání"
Vytvořte si "pasivní příjem" díky Progress Academy
On-line kurz,"jak vydělat" na internetu